RTG Poznań

RTG Poznań

Diagnostyka obrazowa RTG to szybkie, bezbolesne i  nieinwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie  szeregu ewentualnych nieprawidłowości związanych z budową kości, schorzeń oraz urazów układu kostnego. Promieniowanie wykorzystywane jest również do oceny płuc czy zatok, a nawet pozwala na ocenę wieku kostnego u najmłodszych pacjentów.

Zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci od 5 roku życia.

Należy jednak pamiętać, że na badanie rentgenowskie konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza. Wynika to z faktu, że badanie nie jest obojętne dla zdrowia, a wymóg skierowania wynika z przepisów ustawy o Prawie Atomowym.

Jakie badania realizujemy?

W nasz pracowni RTG zapewniamy bez kolejek realizację następujących badań:

  • Rentgen klatki piersiowej,

  • Rentgen brzucha,

  • Rentgen zatok,

  • Rentgen kręgosłupa,

  • Rentgen kości,

  • Rentgen stawów,

  • Ocena wieku kostnego.

Na czym polega badanie RTG?

Badanie RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie generowane przez lampę. Jest badaniem radiologicznym nazywanym potocznie prześwietleniem, a czas jego trwania wynosi od kilku do kilkunastu minut. W zależności od badanej części ciała, pacjent musi przyjąć odpowiednią pozycję. Końcowym efektem tego procesu jest zdjęcie w formie negatywu, zapisywanego obecnie na nośniku płyt CD. Wraz ze zdjęciem pacjent otrzymuje opis badania, lekarza radiologa, który sam może pobrać online.

Zapraszamy do naszej pracowni RTG:

PONIEDZIAŁKI
8:00 - 18:00

WTORKI
14:00 - 20:00

CZWARTKI
8:00 - 14:00

Jak przygotować się do badania RTG?

Badanie RTG klatki piersiowej, kości czy stawów nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o dowolnej porze bez stosowania specjalnych zaleceń.

 
RTG odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa / RTG jamy brzusznej / RTG miednicy / RTG stawów krzyżowo – biodrowych
Dzień przed badaniem zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy ani pić soków owocowych oraz napojów gazowanych. W tym dniu należny przyjąć Espumisan 3 x dziennie po 2 kapsułki. W dniu badania należy przyjąć jeszcze 2 kapsułki Espumisanu i pozostać na czczo. Ma to na celu pozbycie się z organizmu zalegających gazów, które mogłyby zaburzyć odczyt badania.

RTG w ciąży
Bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża Pacjentki.