RTG Poznań
RTG Poznań
Diagnostyka obrazowa RTG to szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie szeregu ewentualnych nieprawidłowości związanych z budową kości, schorzeń oraz urazów układu kostnego. Promieniowanie wykorzystywane jest również do oceny płuc czy zatok, a nawet pozwala na ocenę wieku kostnego u najmłodszych pacjentów.
Zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci od 5 roku życia.
Należy jednak pamiętać, że na badanie rentgenowskie konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza. Wynika to z faktu, że badanie nie jest obojętne dla zdrowia, a wymóg skierowania wynika z przepisów ustawy o Prawie Atomowym.
Jakie badania realizujemy?
W nasz pracowni RTG zapewniamy bez kolejek realizację następujących badań:
-
Rentgen klatki piersiowej,
-
Rentgen brzucha,
Rentgen zatok,
-
Rentgen kręgosłupa,
-
Rentgen kości,
-
Rentgen stawów,
- Ocena wieku kostnego.

Na czym polega badanie RTG?
Badanie RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie generowane przez lampę. Jest badaniem radiologicznym nazywanym potocznie prześwietleniem, a czas jego trwania wynosi od kilku do kilkunastu minut. W zależności od badanej części ciała, pacjent musi przyjąć odpowiednią pozycję. Końcowym efektem tego procesu jest zdjęcie w formie negatywu, zapisywanego obecnie na nośniku płyt CD. Wraz ze zdjęciem pacjent otrzymuje opis badania, lekarza radiologa, który sam może pobrać online.
Zapraszamy do naszej pracowni RTG:
PONIEDZIAŁKI
8:00 - 18:00
WTORKI
14:00 - 20:00
CZWARTKI
8:00 - 14:00
Jak przygotować się do badania RTG?
Badanie RTG klatki piersiowej, kości czy stawów nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o dowolnej porze bez stosowania specjalnych zaleceń.
RTG odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa / RTG jamy brzusznej / RTG miednicy / RTG stawów krzyżowo – biodrowych
Dzień przed badaniem zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy ani pić soków owocowych oraz napojów gazowanych. W tym dniu należny przyjąć Espumisan 3 x dziennie po 2 kapsułki. W dniu badania należy przyjąć jeszcze 2 kapsułki Espumisanu i pozostać na czczo. Ma to na celu pozbycie się z organizmu zalegających gazów, które mogłyby zaburzyć odczyt badania.
RTG w ciąży
Bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża Pacjentki.